شهر کهریزسنگ

شهر کهریزسنگ در بخش مرکزی شهرستان نجف‌آباد در استان اصفهان واقع شده است. این شهر در 18کیلومتری غرب اصفهان و 8 کیلومتری شرق نجف آباد در محدوده شهرستان نجف آباد واقع شده. این شهر در امتداد جاده اصفهان نجف آباد قرار گرفته است. نیمی از ساختار آن در ضلع جنوبی و نیمی دیگر در ضلع شمالی این جاده قرار دارد.

کهریزسنگ در همسایگی خود شهرهای گلدشت (توابع نجف آباد) درغرب و کوشک(توابع خمینی شهر) در شرق را دارد.  قهدریجان (توابع فلاورجان ) در جنوب و شهر اصغرآباد از توابع خمینی شهر در شمال کهریزسنگ واقع شده اند. به عبارتی کهریزسنگ مرز بین شهرستان نجف آباد، خمینی شهر و فلاورجان می باشد. موقعیت جغرافیایی آن نسبت به خط استوا  َ33/35 عرض شمالی و َ51/ 24 شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ می باشد.

از علل نامگذاری کهریزسنگ آنگونه که اشاره شده است؛ نخستین انسان هایی که وارد این شهر شدند، برای دستیابی به آب اقدام به حفر کهریز میکردند، اما هر آنچه میکندند به تکه‌های بزرگ سنگ برخورد میکردند. به همین دلیل نام این شهر را کهریز سنگ گذاشتند یعنی محل کهریزهای پر از سنگ. در سال 1379 نام این شهر به صفائیه تغییر پیدا کرد. پس از آن، دوباره و با مخالفت اهالی این شهر همان کهریزسنگ گذاشته شد.

شهر کَهریزسَنگ تا سال 1382 بعنوان روستا و مركز دهستان صفائيه شناخته مي شد. کهریز سنگ با درخواست مردم و پيگيري شوراي اسلامي دوره اول و دوم به شهر تبديل گرديد.  پس از آن نیز مديريت شهر توسط شهرداري انجام مي گيرد.

شهر کهریزسنگ

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × چهار =

فهرست
Skip to content